Evropa > Španělsko > Barcelona

Casa Milà

Tyto informace pro vás připravuje Radynacestu.cz

Nejlepší poznávací zájezdy

Poznávací zájezdy

Španělsko

Tyto informace pro vás připravuje Radynacestu.cz

Nejlepší poznávací zájezdy

Autor článku: Eva Chovancová, Radynacestu.cz

Casa Milà (česky Dům Milà) je původně obytný rohový dům se šesti patry, dnes již sídlo banky Caixa de Catalunya, postavený na zakázku jedné zámožné rodiny slavným katalánským architektem Antoni Gaudím v letech 1906-1910. Jako jedna z jeho posledních celosvětově slavných světských staveb v Barceloně patří mezi klenoty secesní architektury plné organických prvků „vypůjčených z přírody“. V roce 1984 ji Unesco zařadilo na seznam světových kulturních památek.

Casa Milà bývá někdy také nazývána La Pedrera (česky kamenolom), a to díky své impozantní vlnovité fasádě v barvě slonoviny (stavební materiál je vápenec) připomínající skalní masiv. Zvenčí je možno spatřit vytepané železné balkony znázorňující listy rostlin a stromů nebo na střeše zakulacené arkýře a komíny připomínající helmy válečníků a dračí hlavy.

Prohlídka

Pro návštěvníky je za poplatek (oproti Casa Batlló celkem za dobrou cenu) přístupné první patro se dvěma byty, podkrovní prostory s multimediálním výkladem Espai Gaudí o celoživotním díle tohoto umělce a střecha. Zdarma můžete navštívit v přízemí zajímavou Výstavní síň dočasných expozic (Sala de Exposiciones Temporales).

Během turistické sezony (od března do října) denně otevřena od 10 hod. do 20 hod.

Kde ji najdete?

Casa Milà se nachází v moderní čtvrti Eixample na rohu křižovatky ulic Passeig de Gràcia a Carrer de Provenca, přesněji ulice Passeig de Gràcia 92.

Doprava

Od hlavního náměstí Plaça Catalunya to není moc daleko, ale pokud chcete využít autobusového spojení, tak sem jezdí linky č. 7, 16, 17, 22, 24, 28. Nejrychlejší a celkem i levný způsob přepravy je pomocí metra – trasy L3, L5 (zastávka Passeig de Gràcia či Diagonal).

Přečtěte si další články k tomuto tématu
Diskuze cestovatelů