Evropa > Rakousko

Krampuslaufy - průvody čertů

Tyto informace pro vás připravuje Radynacestu.cz

Nejlepší poznávací zájezdy

Poznávací zájezdy

Rakousko

Tyto informace pro vás připravuje Radynacestu.cz

Nejlepší poznávací zájezdy

Autor článku: Petra Martinková, Radynacestu.cz

Velkolepé shromáždění horských čertů se každoročně koná po celém Rakousku. Největší čertovský průvod bývá ve Schladmingu.

Krampusové (jak se rakouským čertům říká) zde chodí již 500 let kolem svátku sv. Mikuláše. Této tradiční oslavy se účastní přes tisíc maskovaných pekelných bytostí a spousta koňských spřežení. Čertovské řádění se dědí z generace na generaci, stejně jako obdivuhodné detailně vyřezávané masky z lipového nebo borového dřeva. Na masky se upevňují pravé beraní, mufloní, kamzičí nebo jelení i kozí rohy, které mohou být až metr dlouhé. Čerti mají (obdobně jako u nás) pytle a nůše na zlobivé děti. Překvapivé je, že někteří mají bílé kožichy, které jako jediné vypadají „nepekelně“. Některé z těchto úžasných kostýmů jsou velmi vzácné a mají vysokou hodnotu. Původně to byly oděvy podle postav z pohanských bájí, které se rozšířily nejen v německých zemích, ale například i v Itálii, Slovinsku či Maďarsku.

Rohatí krasavci jsou opravdu strašidelní, takže jestli se někdo bojí našich českých čertů, setkání s alpským Krampusem pro něj bude náročná „stezka odvahy“. Jediný Mikuláš má co dělat, aby hrozivý dav čertů zvládl a tak není výjimkou, že pár rohatých vběhne do davu přihlížejících turistů. I starší děti budou možná z hrozivých masek a hlučného řinčení řetězů a zvonců rozechvělí. Jekot a řev za doprovodu pyrotechnických efektů je nezapomenutelným zážitkem.

Čertovské průvody se nazývají krampuslaufy a pořádají se po celém Rakousku. Nejdivočejší setkání čertů se odehrávají na Solnohradsku a tradice čertů trestající hříšníky je hodně živá i v Tyrolsku. Tyto čertovské běhy se směrem k Vídni uklidňují, probíhají pokojně, proto je lze je doporučit i rodinám s malými dětmi.

Večerní průvod čertů je opravdu fantastická podívaná, kterou je nejlepší si vychutnat s ďábelsky dobrým svařákem v ruce. Přijďte se bát i pobavit s děsivě vypadajícími čerty, ďábly a jinou pekelnou havětí!

Přečtěte si další články k tomuto tématu
Diskuze cestovatelů